Warsztaty: Metody aktywizujące w katechezie. Św. Paweł
ADRESAT
Katecheci wszystkich poziomów nauczania
KORZYŚCI UCZESTNIKA
– Poznasz w praktyce metody aktywizujące – od strony uczestnika zajęć.
– Zobaczysz w praktyce i na konkretnych przykładach, jak można wkomponować metody aktywizujące w scenariusz całej katechezy.
– Pogłębisz rozumienie tekstów biblijnych, które będą przedmiotem pracy.
– Poznasz pomysły na wykorzystanie zaprezentowanych metod aktywizujących do innych tematów.
PROGRAM WARSZTATU
Część I
Uczestnicy biorą udział w kolejnych katechezach z wykorzystaniem metod aktywizujących. Katechezy te tworzą cykl tematyczny poświęcony św. Pawłowi. Kolejne jednostki oparte są o wybrane teksty z Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła. W pracy nad tymi tekstami uczestnicy wykorzystują m.in. takie metody aktywizujące jak: puzzle plakatowe, słowa-klucze, szczepionka, praca z formularzem, synektyka, teatr cieni, artykuł prasowy, metaplan, opowiadanie na podstawienie słów kluczowych.
Część II
Omawiana jest struktura jednostki z wykorzystaniem metod aktywizujących. Akcent w omówieniu jest położony na warunki, jakie powinny być spełnione, aby metody aktywizujące służyły rozwijaniu wiary katechizowanych, a nie były celem samym w sobie.
Część III
Omawiane są wykorzystane metody aktywizujące. Uczestnicy oceniają poszczególne metody, poszukują zasad adaptacji metod do różnych grup osób katechizowanych oraz innych tematów do których daną metodę można zastosować.
PUBLIKACJE ZWIĄZANE Z WARSZTATEM
Głoszę wam Jezusa Zmartwychwstałego. Katechezy o św. Pawle, m.in. Z. Barciński, Wyd. św. Wojciecha, Poznań 2008.
Vademecum katechety. Metody aktywizujące, red. Z. Barciński, Wyd. M, Kraków-Lublin 2006.
CZAS
10 lub 15 godzin dydaktycznych
AUTOR
Zbigniew Barciński
Pedagog i teolog. Autor programów szkoleń warsztatowych i publikacji metodycznych. Przez wiele lat stały współpracownik miesięcznika „Katecheta”. Trener Stowarzyszenia Pedagogów NATAN. Przeprowadził kilkaset szkoleń dla katechetów i nauczycieli (w Polsce, Ukrainie, Rosji, Litwie, Białorusi).
DODATKOWE INFORMACJE
Szkolenie prowadzi także trener Stowarzyszenia Pedagogów NATAN Justyna Wójcik-Nurzyńska.