E-kademia Profesjonalnego Katechety

 

„Nasz papież. Karol Wojtyła” – komiks

 

 

 

„Nasz Papież. Karol Wojtyła” to pierwszy polski tak obszerny komiks o życiu Karola Wojtyły. Unikatowa publikacja w kolejną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Premiera już 18 maja!

Komiks obejmuje czas od narodzin małego Lolka do wyjazdu Wojtyły na konklawe. Starannie dobrane fakty, dbałość o artystyczne detale oraz wyjątkowa postać głównego bohatera, tworzą publikację jedyną w swoim rodzaju na polskim rynku. Autorem rysunków do komiksu jest pochodzący z Wadowic Tomasz Kleszcz. – „Nasz Papież. Karol Wojtyła” to ponad rok ciężkiej pracy i wymagający oraz ważny dla mnie projekt. Publikacje osadzone w historycznych realiach wymagają odszukania i zbadania mnóstwa materiałów faktograficznych, żeby były przekonujące. Tak jak Karol Wojtyła jestem z Wadowic i miejsca, które pojawiają się w albumie są mi znane od najmłodszych lat – mówi Kleszcz.

– Od śmierci polskiego papieża minęło już 16 lat. W tym czasie urodziło się ponad 6 mln Polaków. Papieża znają tylko z opowieści i nagrań archiwalnych. Jest dla nich postacią historyczną, stąd pomysł na przygotowanie biografii Karola Wojtyły w tak nieszablonowy sposób – mówi Mariusz Chudy, współautor scenariusza i wydawca komiksu.

– Postawiliśmy na jakość. Zadbaliśmy o detale. 120 stron komiksu formatu A4 w twardej oprawie i na świetnym papierze zawiera mało znane wydarzenia i historie – dodaje Piotr Borucki, współautor scenariusza.

„Nasz Papież. Karol Wojtyła” to anegdoty pokazujące Karola Wojtyłę z przymróżeniem oka, wzruszające momenty, które miały wpływ na jego życie oraz postacie, które kształtowały jego kapłaństwo. Zebrane w książce materiały pokazują Wojtyłę z wielu perspektyw: pobożnego dziecka dzielącego czas na naukę i sport; zakochanego w teatrze młodzieńca; tragedii śmierci najbliższych mu osób matki, ojca i brata; w końcu narodzin powołania i szybkiej kariery w kościelnej hierarchii. Komiks to same fakty. Zero literackiej fikcji!

Scenariusz – Mariusz Chudy, Piotr Borucki
Wydawnictwo – Heaven Media
Premiera części pierwszej – 18 maja 2021 r.
Liczba stron – 120
Format – A4

 

Galeria

 

 

 

Rekomendacja dr. Zbigniewa Barcińskiego

NASZ PAPIEŻ. KAROL WOJTYŁA to komiks o Karolu Wojtyle opowiadający o jego życiu zanim został papieżem. Książek i filmów podejmujących ten temat jest wiele, ale komiksu dotychczas nie było. Ten jest pierwszy. Za pomocą obrazów i dialogów przybliża nam życie Karola Wojtyły od czasu urodzin w 1920 do konklawe w 1978 roku.

Obrazy (ich twórcą jest Tomasz Kleszcz) i towarzyszące im narracje i dialogiczne „dymki” (autorstwa Mariusza Chudego i Piotra Boruckiego) sprawiają, że opowieść jest bardzo dynamiczna, a najważniejsze wydarzenia i momenty zwrotne życia Karola Wojtyły łatwo zostają w pamięci – można niemal odetchnąć radosną atmosferą jego dzieciństwa i młodości w Wadowicach, ale też i odczuć jego smutek i samotność najpierw po śmierci matki, potem starszego brata i ojca. W opowiedzianych realistyczną kreską, stonowanym kolorem  i komunikatywnym językiem wydarzeniach życia Wojtyły można jakby z bliska odkrywać, jak Bóg się nim opiekował i jak go prowadził, jak rodziło się i rozwijało jego powołanie do służby Bogu i Kościołowi. 

Ten komiks to znakomita rzecz i dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać postać Karola Wojtyły i dla tych, co przeczytali już o nim niejedną książkę i obejrzeli niejeden film. Pierwszych zachęci, aby sięgnąć po kolejne pozycje poświęcone jego osobie. Tym drugim pozwoli zebrać w całość informacje uzyskane z różnych źródeł i spojrzeć na niego z nowej perspektywy.

Najmłodszym czytelnikom w odbiorze tekstu pomoże zamieszczony na końcu komiksu słowniczek zawierający wyjaśnienia trudniejszych słów i przybliżający historyczne postacie i wydarzenia. Zainteresowanych sztuką powstawania komiksu zaciekawić mogą zamieszczone w materiałach dodatkowych szkice. Cenną rzeczą jest też „pigułkowe” kalendarium życia Wojtyły z okresu 1920-1978.

Książka może być wielką pomocą dla tych wszystkich nauczycieli, katechetów i duszpasterzy, którzy chcieliby młodym ludziom przybliżyć  postać Karola Wojtyły – forma komiksu jest im bardzo bliska.

Autorzy komiksu zapowiadają drugą część NASZ PAPIEŻ. JAN PAWEŁ II. Myślę, czytelnicy jego pierwszej części będą z niecierpliwością oczekiwali na ukazanie się drugiej.

dr Zbigniew Barciński
Stowarzyszenie Pedagogów NATAN

 

MESSAGE TITLE

Autorzy przygotowali dla katechetów specjalny kod rabatowy do wykorzystania przy zakupie komiksu na stronie: https://komiksnaszpapiez.pl

Kod daje zniżkę 20 proc. Ważny jest do końca wakacji. Przy zamawianiu trzeba wpisać w odpowiednie pole: KATECHETA2021

 

 

Przeczytaj opis komiksu "Nasz Papież. Karol Wojtyła" i kup!