E-kademia Profesjonalnego Katechety

 

Gość specjalny
Longina Cywińska

 

Witam serdecznie uczestników E-kademii!

Jestem teologiem, katechetką z wieloletnim stażem pracy, nauczycielem dyplomowanym, metodykiem ds. religii w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Przez wiele lat współpracowałam z miesięcznikiem „Katecheta”. Jestem współautorką podręczników w Wydawnictwie WAM i Świętego Wojciecha. Jestem autorką prawie 200 pomocy dydaktycznych do katechezy. Przeprowadziłam ponad 170 warsztatów dla katechetów (w Polsce, na Ukrainie, Litwie i Białorusi).

Longina Cywińska

 

Dzisiaj pragnę podzielić się z Wami moją pasją tworzenia pomocy dydaktycznych do katechezy. Robię to od wielu lat i na szkoleniach spotkałam ogromną rzeszę katechetów, którzy wykorzystują pomoce mojego autorstwa. Najciekawsze i chyba najbardziej owocne jest to, że uczestnicy wykonują je sami, a ja tylko pokazuję techniki i prezentuję efekty. Potem w szkole posługują się swoimi pomocami, które służą im przez lata.

W ofercie E-kademii jest dostępne moje szkolenie Pomoce dydaktyczne w katechezie dla uczniów klas młodszych. Warsztat ten adresowany jest głównie do katechetów uczących w klasach szkoły podstawowej, przedszkolach oraz w szkołach specjalnych.

W trakcie 15-godzinnych warsztatów uczestnicy wykonują samodzielnie, przy pomocy prowadzącej pięć plansz dydaktycznych. Poznają propozycję wykorzystania plansz, cele realizowane na katechezie dzięki wykorzystywaniu tych plansz. Dodatkowo prezentuję, omawiam kilkanaście pomocy dydaktycznych. Uczestnicy mogą skorzystać z pomocy autorskich /robić notatki, rysunki schematyczne/.

Plansze można obejrzeć tu:

 

Ogólna prezentacja pomocy

 

Prezentacja 3 plansz: „Ewangeliści”, „Pan Jezus jest Dobrym Pasterzem”, „Adwent”

 

Oto, co piszą uczestnicy o moich warsztatach:

 

Dorota Żywica

Katechetka, była doradczyni katechetów, 
współautorka książek katechetycznych, trener NATANA, Konin

Alicja Sienicka

Katechetka, Chełm

 

Teraz zapraszam do obejrzenia trzech katechez video dla dzieci, w których wykorzystałam moje plansze. W katechezach tych można zobaczyć, jak posługując się konkretną pomocą, można przekazać dzieciom ważne prawdy religijne.

Katecheza dla dzieci z wykorzystaniem planszy o Apostołach

 

Katecheza dla dzieci z wykorzystaniem planszy „Anioł Stróż”

 

Katecheza dla dzieci z wykorzystaniem planszy „Ile razy mam przebaczać”