E-kademia Profesjonalnego Katechety

 

Boży Baranek. Pierwsza Komunia Święta.
Materiały dla katechetów i duszpasterzy

 

Kompleksowe materiały służące przygotowaniu dzieci i rodziców do uroczystości pierwszej Komunii świętej, składające się z książki i płyty CD.

Na płycie CD znajdują się materiały do celebracji (czytania, psalmy, modlitwy wiernych, prośby, podziękowania, komentarze, wprowadzenia do liturgii, rozważania i modlitwy ‒ do wydruku) i pomoce do kazań (prezentacje multimedialne: historie biblijne, obrazy, piktogramy, rysunki, zdjęcia, ilustracje i teksty).

W książce zamieszczono szczegółowo opracowane scenariusze: nabożeństwa w ciągu roku przed pierwszą Komunią świętą, uroczystość pierwszej Komunii świętej i nabożeństwa w białym tygodniu oraz rocznica pierwszej Komunii świętej.


 • Szczegółowy opis

  Składają się one prawie ze 100 tekstów ujętych jako przywitania, prośby i podziękowania, 33 modlitw powszechnych, 12 komentarzy na procesję z darami, 34 kazań oraz 18 prezentacji multimedialnych. Są to kompleksowe materiały służące duszpasterzom i katechetom w przygotowaniu dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej, które – dzięki wielu alternatywnym wariantom do wyboru ‒ mogą im służyć przez długie lata.   

  W skład materiałów wchodzą: książka i płyta CD. Na płycie CD znajdują się materiały do celebracji (czytania, psalmy, modlitwy wiernych, prośby, podziękowania, komentarze, wprowadzenia do liturgii, rozważania i modlitwy ‒ do wydruku) i pomoce do kazań (prezentacje multimedialne: historie biblijne, obrazy, piktogramy, rysunki, zdjęcia, ilustracje i teksty). Kazania opracowane są w dwóch wariantach: w wersji tradycyjnej (konwencjonalne wygłoszenie kazania z ambony) i wersji aktywnej (aktywizowanie dzieci, forma dialogiczna połączona z prezentacją materiałów multimedialnych – na CD znajdują się wszystkie pomoce konieczne do wygłoszenia kazania).

  Z kolei w książce znajdują się szczegółowo opracowane: nabożeństwa w ciągu roku przed pierwszą Komunią świętą (triduum ku czci św. Stanisława Kostki – przekazanie dzieciom książeczek; nabożeństwo październikowe – przekazanie dzieciom różańców; uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – przekazanie dzieciom medalików; święto Ofiarowania Pańskiego – przekazanie dzieciom świec; nabożeństwo Drogi Krzyżowej – przekazanie dzieciom krzyży; nabożeństwo pokutne – pierwsza spowiedź), uroczystość pierwszej Komunii świętej (obrzędy wstępne przed kościołem; Eucharystia z udzieleniem pierwszej Komunii świętej; nabożeństwo popołudniowe w dniu pierwszej Komunii świętej), nabożeństwa w białym tygodniu (dziękczynienie w każdym dniu) oraz rocznica pierwszej Komunii świętej (Eucharystia w rocznicę pierwszej Komunii świętej).

  Co tutaj mamy?

   

  Nabożeństwa w ciągu roku przed pierwszą Komunią świętą

  Są tu szczegółowo opracowane celebracje i to w różnych wariantach do wyboru (w ramach Mszy świętej czy też w czasie odrębnych nabożeństw). Każda z celebracji zawiera: wprowadzenia do nabożeństw, kazania, obrzędy błogosławieństwa i ceremonie wręczenia pamiątek komunijnych, modlitwy powszechne i słowo przed rozesłaniem. Oprócz tego są jeszcze rozważania drogi krzyżowej, intronizacja krzyża w domu czy rachunek sumienia przed spowiedzią.

   

  Nabożeństwa w dniu pierwszej Komunii świętej

  W tej partii książki mamy: przywitanie przez kapłana zgromadzonych przed kościołem na uroczystości oraz prośba dzieci o błogosławieństwo (wszystko w 6 wariantach do wyboru). Dalej znajdują się: prośby rodziców i dzieci o udzielenie sakramentu Eucharystii, teksty modlitwy powszechnej, komentarze w czasie procesji z darami, dziękczynienie i uwielbienie po Komunii świętej, podziękowania składane księżom, podziękowania składane rodzicom, katechetom i gościom (krewni, nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy szkół). Wszystkie wspomniane teksty są opracowane w 6 różnych wariantach do wyboru.

  Teksty te mają różną formę, bo są pisane prozą, ale i poezją (wiersze łatwe do zapamiętania), są to teksty biblijne i teksty bazujące na myśli trzech ostatnich papieży, czy też teksty modlitewne.

  Jeśli zaś chodzi o nabożeństwo popołudniowe to tak jest ułożone, by teksty pasowały niezależnie czy Komunia wypadnie w maju czy czerwcu, a więc, by uwzględniało albo cześć Maryi albo Serca Pana Jezusa.

  W tej części mamy również kazania, które zostały opracowane na rok A, B i C i to w dwóch wariantach.  

   

  Nabożeństwa w białym tygodniu

  W każdym dniu składamy Bogu dziękczynienie: za Kościół, papieża, misjonarzy, za to, że Bóg rozmawia z nami, za dobre Serce Pana Jezusa i za Matkę Bożą. Na każdy dzień mamy opracowane specjalne teksty wprowadzające do liturgii, modlitwę powszechną i słowo do rodziców oraz kazania i to w dwóch wariantach na każdy dzień.

   

  Rocznica pierwszej Komunii świętej

  W części czwartej mamy prośby rodziców i dzieci o odprawienie Mszy świętej w rocznicę pierwszej Komunii świętej, teksty modlitwy powszechnej, komentarze na procesje z darami, dziękczynienie i uwielbienie po przyjęciu Komunii świętej. Każdy z tych tekstów jest w 6 różnych wariantach do wyboru. Oprócz tego mamy jeszcze kazania na rok A, B i C i to w dwóch wariantach.

  Pragniemy także zaznaczyć, że z serii Boży Baranek ukazała się już książeczka komunijna Boży Baranek. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej (Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”)