E-kademia Profesjonalnego Katechety

 

BIBLIA komiks – Boża historia odkupienia

 

 

Biblia i komiks – to zestawienie wydaje się być bardzo odległe, zwłaszcza gdy nie chodzi o książeczkę dla małych dzieci, ale o publikację dla młodzieży, a nawet dorosłych. Ale jest to sprzeczność pozorna. Komiks kojarzy się z superbohaterami, którzy dokonują niezwykłych czynów. I słusznie, bo z myślą o nich został stworzony – popatrzmy na serie o Batmanie, Supermanie, Spider-Manie, Hellboyu. Ta nowocześnie ilustrowana książka też jest swoistą opowieścią o Superbohaterze i o tych, którzy stają się do Niego podobni, dzięki temu, że Mu zaufali. Wiara – jak przekonują twórcy komiksu – jest jedną z najbardziej fascynujących przygód, obfituje w zaskakujące zwroty akcji i nie brak w niej zagrożeń.

Zarówno w sferze literackiej jak i graficznej, komiks ten daleki jest od większości religijnych książek, w których nie brakuje idyllicznych przedstawień i pastelowych kolorów. Ten komiks to w całości przekazu naprawdę mocna rzecz. Jego twórcą jest urodzony w Brazylii Sergio Cariello, rysownik znany ze współpracy z takimi gigantami jak Marvel Comics oraz DC Comics. Ukończył prestiżową Joe Kubert School of Cartoon and Graphic Art.

BIBLIA komiks posiada imprimatur.

 

Galeria

 

Rekomendacja Ks. prof. Waldemara Chrostowskiego

Komiks to szczególna forma narracji, w której ze słowami łączą się obrazy, stymulując i rozwijając wyobraźnię odbiorców. Biblia w formie komiksu ukazuje Boże dzieło stworzenia oraz zbawienia ludzkości i świata poprzez fabułę wyrażoną jako następstwo rysunków, uzupełnionych podpisami. Dzięki temu w nieco lżejszy sposób poznajemy treść ksiąg świętych Starego i Nowego Testamentu, przede wszystkim po to, by przyswajając ją, lepiej poznać wyjątkowość osoby i posłannictwa Jezusa Chrystusa. Ta forma narracji doskonale wychodzi naprzeciw nie tylko potrzebom dzieci i młodzieży, lecz również wielu osób dorosłych, coraz bardziej ukształtowanych przez kulturę wizualną.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski
Laureat Nagrody Ratzingera (2014)
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

 

Rekomendacja dr. Zbigniewa Barcińskiego

BIBLIA. KOMIKS to – jak wskazuje sam tytuł – to historie Starego i Nowego Testamentu przedstawione w formie komiksu. Biblijne opowiadanie jest tu przetworzone – wyrażone poprzez rysunek i tekst umieszczony w „dymkach”. Forma w naturalny sposób oznacza wybór treści, skróty czy pewne pominięcia, z drugiej jednak strony bardziej uwidacznia dynamikę akcji i powiązania między kolejnymi biblijnymi wydarzeniami.

W czasach współczesnych, zdominowanych przez kulturę wizualną, Biblia pokazana poprzez obraz i dialog może trafić do wielu odbiorców: do dzieci, młodzieży, ale także i do dorosłych. Ta swoista Biblia „pierwszego kontaktu” ułatwia spojrzenie na całość historii zbawienia, na zobaczenie jej jakby z lotu ptaka. Pomaga w tym, aby myślą, uczuciem i wyobraźnią wejść w historie Starego i Nowego Testamentu. Zaprasza, aby przez te historie poznawać Boga, Jego zwyczaje i stałe sposoby działania. Inspiruje do odkrywania w tych historiach samego siebie. Zachęca, aby w następnym kroku sięgnąć do samej Biblii, która po takiej komiksowej lekturze może być już łatwiejsza do wewnętrznego przyswojenia.

dr Zbigniew Barciński
Stowarzyszenie Pedagogów NATAN

 

 

Przeczytaj opis Biblii na stronie Wydawnictwa M i kup!