Wizja edukacji
Podstawą działania naszego Stowarzyszenia jest określona wizja edukacji.
Zależy nam na tym, aby uczniowie w szkole byli aktywnymi podmiotami – na miarę swoich możliwości rozwojowych. Chcemy, aby w wieloletnim procesie „nauczania – uczenia się” było z czasem coraz więcej miejsca na samodzielne poszukiwania uczniów i dokonywanie przez nich odkryć. Chcemy, aby praca nauczyciela była prowokowaniem uczniów do podejmowania samokształcenia. Jesteśmy przekonani, że wielką pomocą w takim nauczaniu są metody aktywizujące. Warto je wprowadzać i rozpowszechniać w całym szkolnym nauczaniu. Jednym z obszarów, na którym koncentrujemy się w sposób szczególny jest katecheza.
Zależy nam też, aby szkoła pomagała uczniom stać się ludźmi samodzielnymi w myśleniu i działaniu, ludźmi z charakterem. Chcemy, aby uczniowie kończący szkolną edukację mieli silną osobowość, aby kierowali się w życiu przemyślanymi i przyswojonymi zasadami. Jesteśmy przekonani, że drogą do tego jest systematyczne nauczanie zasad oraz budowanie więzi między nauczycielami a uczniami oraz między samymi uczniami. Jesteśmy też przekonani, że zasady i więź to najlepszy klucz do skutecznej interwencji wychowawczej w sytuacjach trudnych.
Tę wizję edukacji można krótko streścić w haśle: aktywnie, z sercem, z zasadami.
Chcemy, aby ta wizja stawała się coraz bardziej powszechna.
Nazwa Stowarzyszenia
Z określeniem misji wiąże się też nasza nazwa – NATAN.
Na patrona Stowarzyszenia wybraliśmy proroka Natana ze Starego Testamentu. Jest on dla nas wzorem pedagoga, który w sposób twórczy, zaskakujący potrafi pobudzić do samodzielnego myślenia i odkrywania prawd ważnych życiowo. Sposób, w jaki Natan rozmawia z królem Dawidem i prowokuje go do odkrycia prawdy o sobie (2 Sm 12,1-9), jest dla nas wielkim źródłem inspiracji pedagogicznych.
Nasza nazwa to także skrót słów: NAUCZANIE – TRADYCJA – ANIMACJA. Te trzy słowa wskazują na kluczowe dla nas sprawy.
Nauczanie – rozumiemy szeroko, jako działalność pomagającą uczniom zdobywać wiedzę oraz kształtować swój charakter.
Tradycja – ważne jest dla nas, aby uczniowie mieli kontakt z najlepszymi treściami zawartymi w kulturze, a będącymi dorobkiem poprzednich pokoleń.
Animacja – to taki sposób nauczania, aby m.in. przez metody aktywizujące pobudzić uczniów do samodzielnego myślenia i działania. Mówiąc krótko – chodzi nam o syntezę najlepszych elementów tradycji ze współczesną metodyką.